Керхов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керхов
Место во Витенбург
Црква во Керхов
Црква во Керхов
Црква во Керхов
Грб на Керхов
Керхов во рамките на Германија
Керхов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Град Витенбург
Основни податоци
Површина 26,00 км2
Надм. височина 64 м
Население 773  (31 декември 2012)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19243
Повик. бр. 038848, 038852
Портал www.amt-wittenburg.de
Координати 53°27′N 11°4′E / 53.450° СГШ; 11.067° ИГД / 53.450; 11.067Координати: 53°27′N 11°4′E / 53.450° СГШ; 11.067° ИГД / 53.450; 11.067

Керхов (германски: Körchow) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 година е дел од градот Витенбург.