Келечки Округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Келечки Округ
powiat kielecki
округ
Знаме на Келечки ОкругГрб на Келечки Округ
Местоположба во Светокришкото Војводство
Местоположба во Светокришкото Војводство
Земја Полска
ВојводствоСветокришко
СедиштеКелце
Општини19
Површина
 • Вкупно2.247,45 км2 (86,775 ми2)
Население (2017)[1]
 • Вкупно210.102
 • Густина93/км2 (240/ми2)
 • Градскo13.867
 • Селско196.235
Пошт. бр.TKI
Мреж. местоpowiat.kielce.pl

Келечки Округ (полски: powiat kielecki) — округ во Светокришкото Војводство, јужно-средна Полска. Создаден е на 1 јануари 1999 г. со управната реформа усвоена претходната година. Седиште е градот Келце, иако не е дел од него. Опфаќа пет градови: Хенќини (14 км југозападно од Келце), Хмјелњик (32 км јужно од Келце), Далечице (17 км југоисточно од Келце), Боѕентин (25 км источно од Келце) и Моравица (13,7 км јужно од Келце).

Зафаќа површина од 2.247 км2 и има вкупно население од 208.798 жители (2016), од кои 4.421 живеат во Хенќини, 3.834 во Хмјелњик, 2.913 во Далечице, 2.247 во Боѕентин и 195.383 жители по селата.

Соседни окрузи[уреди | уреди извор]

Освен со градот Келце, округот се граничи со Коњечкиот Округ на север, Скаржискиот на североисток, Стараховичкиот, Островјечкиот и Опатувскиот на исток, Сташувскиот на југоисток, Бускиот и Пињчувскиот на југ, Јенджејувскиот на југозапад и Влошчовскиот на запад.

Управна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на 19 општини, од кои 4 се градско-селски, а 15 се селски.

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2016)
Седиште
Бјелини селска 88,1 10.197 Бјелини
Боѕентин градско-селска 160,3 11.642 Боѕентин
Гурно селска 83,3 14.056 Гурно
Далечице градско-селска 222,2 15.698 Далечице
Загнањск селска 124,4 12.969 Загнањск
Лагув селска 113,0 6.929 Лагув
Лопушно селска 176,8 8.979 Лопушно
Маслув селска 86,3 10.638 Маслув
Мјеѓана Гура селска 70,8 11.295 Мјеѓана Гура
Мњув селска 95,3 9.357 Мњув
Моравица градско-селска 140,5 15.898 Моравица
Нова Слупја селска 85,9 9.594 Нова Слупја
Пјекошув селска 102,5 16.361 Пјекошув
Пјешхњица селска 104,6 4.790 Пјешхњица
Ракув селска 191,1 5.683 Ракув
Стравчин селска 86,3 10.525 Стравчин
Хенќини градско-селска 127,6 15.050 Хенќини
Хмјелњик градско-селска 142,9 11.426 Хмјелњик
Шиткувка-Новини селска 45,8 7.711 Ошедле-Новини

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци за Келечкиот Округ — Полска во бројки (полски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°53′N 20°37′E / 50.883° СГШ; 20.617° ИГД / 50.883; 20.617{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница