Квалификации за светското првенство во фудбал (2002)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во Квалификации за Светското првенство во фудбал 2002 Јужна Кореја и Јапонија Македонската репрезентација го освои 4 место и не се квалификува на ова Светско Првенство.

Tабела

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Шведска 10 8 2 0 20 3 17 26
 Турција 10 6 3 1 18 8 10 21
 Словачка 10 5 2 3 16 9 7 17
 Македонија 10 1 4 5 11 18 -7 7
 Молдавија 10 1 3 6 6 20 -14 6
 Азербејџан 10 1 2 7 4 17 -13 5September 3, 2000
Словачка  2 - 0  Македонија Слован, Братислава
Судија: Алан Хамер (Луксенбург)
Ставревски гол 4' (а.г)
Демо гол 74'
Details

October 6, 2000
Македонија  3 - 0  Азербејџан Градски, Скопје
Судија: Кнуд Ерик Фискер (Данска)
Христов гол 34'45'
Беќири гол 75'
Details

October 11, 2000
Молдавија  0 - 0  Македонија Република, Чисинау
Судија: Артур Дауден (Шпанија)
Details

March 24, 2001
Шведска  1 - 0  Македонија Улеви, Гетеборг
Судија: Јан Вегерев (Холандија)
Свенсон гол 43' Details

March 28, 2001
Македонија  1 - 2  Турција Гратски, Скопје
Судија: Клауде Коломбо (Франција)
Т.Мицевски гол 20' Details И.Митревски гол 69' (а.г)
Умит гол 70'

June 2, 2001
Македонија  2 – 2  Молдавија Градцки, Скопје
Судија: Џек ван Хултен (Холандија)
Шаќири гол 10'
М.Крстев гол 64'
Details Погребан гол 11'
Барбујас гол 74'

June 6, 2001
Турција  3 - 3  Македонија Ататурк, Бурса
Судија: Паскале Родомонти (Италија)
Алтај гол 43'59'76' Details Шаќири гол 7'
Серафимовски гол 20'


Николовски гол 63'


September 1, 2001
Македонија  1 - 2  Шведска Градски, Скопје
Судија: Николај Левников (Русија)
Начевски гол 62' Details Ларсон гол 27'
Андерсон гол 33'

September 5, 2001
Азербејџан  1 - 1  Македонија Тофик Бехрамов, Баку
Судија: Михаел Рос (С.Ирска)
Јадуалаев гол 90' Details Трајанов гол 12'

October 7, 2001
Македонија  0 - 5  Словачка Градски, Скопје
Судија: Михаил Рил (Англија)
Details Реитер гол 28'
Дзурик гол 58'
П.Немет гол 72'
Пинте гол 81'
Оравец гол 90'