Кахокија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кахокија
Error: no map specified when using {{Infobox map}}
[[file:Пронајдена е јамка во шаблонот: Шаблон:ПозКарта|284px|Местоположбата на Кахокија]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположбата на Кахокија
Место Илиноис, САД
Најблизок град Колинсвил
Површина 8,9 км²

Кахокија (Cahokia) е древен американски град (650–1400) блиску до Колонсвил, Илиноис во рамнината кај реката Мисисипи и градот Сент Луис во Мисури.

Наводи[уреди]