Катедрала Свети Јован Крстител (Варшава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Свети Јован Крстител
Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela
4 Warszawa 12.jpg
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоВаршава, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Катедралата Свети Јован Крстител (полски: Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela ) е црква која се наоѓа во Варшава, Полска. Христијанската катедрала е една од трите катедрали во полската престолнина, која се наоѓа во Стариот град и е вклучена во списокот на светското наследство на УНЕСКО.

Каедралата била изградена во текот на 14 век во готска архитектура, и во текот на средниот век служела како место за крунисување и погребување на Војводите од Мазовија. Катедралата била реновирана во времето кога бил изграден Кралската палата во времето на Ана Јагиелонска во доцниот 16 век.[1] По крајот на седницата во која бил усвоен Уставот од 3 мај 1791 година, кралот Станислав август Пониатовски отишол во катедралата за да положи заклетва пред олтарот, во име на Бог.

Црквата на неколкупати била обновувана, особено во текот на 19 век. Во текот на Втората светска војна, катедралата била опожарена и оштетена[2], а по крајот на истата била обновена во готски стил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stefan Kieniewicz, ed., Warszawa w latach 1526-1795 (Warsaw in 1526–1795), vol. II, Warsaw, 1984, ISBN 83-01-03323-1.
  2. (полски) Paweł Giergoń. „Katedra św. Jana (Archikatedra)“. www.sztuka.net.pl. Архивирано од изворникот на 2009-05-07. Посетено на 2009-03-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°14′56″N 21°00′49″E / 52.24889° СГШ; 21.01361° ИГД / 52.24889; 21.01361