Категорија:Теорија на игрите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Теорија на игрите е гранка на математиката која користи модели за изучување со формализирани импулсивни структури („игри“). Таа наоѓа примена во најразлични полиња, меѓу кои се економијата, еволутивната биологија, политичките науки, социјалната психологија и воената стратегија.

Главната статија за оваа категорија е Теорија на игрите.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 3 поткатегории од вкупно 3.

С

Т

Ш

Страници во категоријата „Теорија на игрите“

Прикажани се 5 од вкупно 5 страници во категоријата.