Категорија:Низи и редови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во математиката, низа е листа од предмети (или настани) кои се последователно подредени; така што секој елемент се наоѓа или пред или по секој друг елемент. Поформално искажано, низа е функција со домен еднаков на множеството од позитивни цели броеви.

Ред е збирот на една низа од поими. Ова значи дека редот е листа на броеви со операции на додавање меѓу нив.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 4 поткатегории од вкупно 4.

Страници во категоријата „Низи и редови“

Прикажани се 7 од вкупно 7 страници во категоријата.