Касончели

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Касончели
Други имињаCasonsèi
ВидПаста
Земја на потеклоИталија
Регион или државаЛомбардија
Cookbook: Касончели на Викикниги 

Касончели се еден вид полнети тестенини, типични за кулинарската традиција на Ломбардија во северно-централниот дел на Италија.[1]

Школката обично се состои од два листа тестенини, околу 4 цм (1,6) долги, притиснати заедно на рабовите, како онаа на равиоли. Тие се во облик на бомбони. Касончелите во стилот ала бергамаска обично се полнети со мешавина од лебни трошки, јајца, пармезан, мелено говедско месо, салама или колбас. Варијанти на полнење вклучуваат спанаќ, суво грозје, бисквити амарето, круша и лук; додека касончели alla bresciana се полнат со мешавина од лебни трошки, пармезан, лук, магдонос, морско оревче и супа. Тие обично се служат со burro e salvia: стопен путер со вкус на листови од жалфија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Whatamieating.com Casoncelli entry at whatamieating.com. Accessed on 2010-01-14.