Карсон Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карсон Сити
Carson City
Зградата на владата на Невада
Зградата на владата на Невада
Зградата на владата на Невада
Местоположба
Местоположба на Карсон Сити
Местоположба на Карсон Сити
Карсон Сити е обележан со црвена боја
Општи податоци
Име
- изворно
Карсон Сити
  Carson City
Основан 1858
Поштенски број 89701-89706, 89711-89714, 89721
Повикувачки број 775
Официјална страница www.carson-city.nv.us
Управа
Земја САД
Сојузна држава Невада
Округ
Градоначалник Боб Кровел
Географија
Површина
- копно
- вода
435 км²
403 км2
32 км2
Надморска височина 1,463 м
Население
Население 52,547 (2000)
Густина 141 ж/км²

Карсон Сити (англиски: Carson City) е главен град на американската сојузна држава Невада. Според пописот извршен во 2000 година, во градот живееле 52,547 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]