Прејди на содржината

Каролина Нурат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролина Нојрет
Нојрет на филмска премиера на Filmstaden во Декември 2012
Роден(а)17 ноември 1985(1985-11-17)(38 г.)
Сегелторп, Худинге, Шведска
ЗанимањеНовинар, писател

Ана Каролина Нојрет (родена на 17 ноември 1985 година) е шведска новинарка и писателка. Таа специјализира во пишување деловни статии за весникот Свенска дагбладет . Во 2016 година било објавено нејзиното прво дело на белетристика, Fartblinda.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Нојрет е родена во 1985 година.[1][2] Студирала новинарство на Катедрата за новинарство, медиуми и комуникација (JMK) на Универзитетот во Стокхолм, а потоа на Poppius Journalistskola .[3][4][5]

Се омажила во 2017 година и има едно дете (родено 2014 година).[6][7]

Кариера[уреди | уреди извор]

Нојрет ја започнала својата кариера како известувач за деловниот весник Dagens Industri . Таа служела како уредник на веб-страницата Placera.nu.[1] Во 2011 година, Нојрт ја објавила Den stora bankhärvan: Finansparet Hagströmer och Qvibergs uppgång och fall, книга која го прикажува подемот и падот на HQ Bank и причините за нејзиниот неуспех.[8][9]

На 19 јули 2013 година, Нојрт гостувала како „Sommarpratare“ („Летен презентер“) во емисијата на Sveriges Radio Sommar i P1 .[10] Таа, исто така, учествувала во СВТ Sommarpratarna во октомври 2014 година [11]

Во 2014 година, Нојрат ја издала својата втора книга, De svenska riskkapitalisterna ( Шведските вложувачки капиталисти), соавтор на Јан Алмгрен.[12][13][14] Истата година, историјата на глумата на Нојрт станала вест кога беше премиерно прикажан нискобуџетниот филм за обожаватели Star Wars: Threads of Destiny, вклучувајќи ја и снимката од 2006 година на која Нојрт ја игра улогата на принцезата Аријана Адлах.[15]

Нејзината трета книга е нејзиното прво фикција: финансиски трилер од 2016 година наречен Fartblinda, каде млада новинарка за финансии се обидува да го открие бизнисот на сомнителни финансиери.[16] Правата за ТВ серија ги купила FLX, продукциска куќа позната по учеството на Феликс Хернгренс.[17]

Награди[уреди | уреди извор]

Нојрет има добиено различни награди за својата работа. Во 2010 година, таа и колегата од Свенска Дагбладет, Џејкоб Бурсел, ја добиле наградата за новинарство Гулдспаден во категоријата Поголеми весници за нивното покривање на шведската ревизорска индустрија.[18]

Каролина Нојрет на презентацијата на домаќините за Sommar i P1 на 29 мај 2013 година

Во 2011 година, Нојрет била номинирана за втора награда Гулдспаден за нејзината книга Den stora bankhärvan: Finansparet Hagströmer och Qvibergs uppgång och есен, но не победила.[19][20]

Истата година, Нојрт била прогласен за еден од „Суперталентите на Шведска“ од весникот Veckans Affärer ; списанието Shortcut ја вклучило на својата листа, „Årets uppstickare“ („Новиот човек на годината“). Таа била прогласена и за „Жена на годината“ од весникот Expressen .[21][22]

Во 2012 година, Нојрет била наградена со Stora Journalistpriset за нејзината работа на картата на каматните стапки.[23] Таа исто така била прогласена за најдобар бизнис новинар во Шведска од страна на фирмата за односи со јавноста Халварсон и Халварсон во нивниот годишен преглед на финансискиот пазар.[24]

Во јули 2013 година, Нојрт ја добила титулата „Powermama“ на годината од списанието Мама .[25] Дополнително, таа била прогласена за една од најдобрите светски истражувачки новинари од меѓународниот магазин Монокл. [26]

Во 2014 година, Нојрет, исто така, била награден со Пер Вендел-прис за нејзината работа во новинарството, која дојшла со награда од 100.000 SEK .[27]

Дела[уреди | уреди извор]

 • Den stora bankhärvan: finansparet Hagströmer och Qvibergs uppgång och есен Стокхолм: Norstedt, 2011 година. Печати.ISBN 9789113036984
 • De svenska riskkapitalisterna: en berättelse om makt, pengar och hemligheter Stockholm: Norstedt, 2014. Печати.ISBN 9789113055787ISBN 9789113055787
 • Fartblinda Стокхолм: Piratförlaget, 2016 година. Печати.ISBN 9789164204752ISBN 9789164204752

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Carolina Neurath“ (шведски). Norstedts.se. Архивирано од изворникот на 15 March 2012. Посетено на 21 December 2014.
 2. https://www.expressen.se/noje/svt-profilen-traffade-stora-karleken-nar-hon-var-sambo/ Архивирано на {{{2}}}. (Swedish)
 3. „Frilanspristagare blir sommarpratare“ (шведски). Poppius.se. Архивирано од изворникот на 23 December 2014. Посетено на 22 December 2014.
 4. „Resumé: "Hon kan gå hur långt som helst" (шведски). Архивирано од изворникот на 29 December 2014. Посетено на 29 December 2014.
 5. „Intervju med Carolina Neurath, andrapristagare "Sveriges bråkigaste" 2014“. Passion for Business (шведски). Архивирано од изворникот на 22 December 2014. Посетено на 29 December 2014.
 6. Bröllopsyra när Niclas och Caroline vigdes (Swedish)
 7. http://inrikesmagasin.se/2014/05/27/carolina-neurath-brinner-granskande-naringslivsjournalistik/ Архивирано на {{{2}}}. (Swedish)
 8. Neurath, Carolina (2011). Den stora bankhrvan (шведски). ISBN 9789113036984. Посетено на 2 January 2015.
 9. „Resumé: HQ-kraschen blir bok“ (шведски). Resume.se. 30 November 2010. Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 10. „Carolina Neurath“ (шведски). Sveriges Radio. 19 July 2013. Архивирано од изворникот на 10 October 2013. Посетено на 21 December 2014.
 11. "Jag överlevde men jag levde inte" | SVT.se“. Архивирано од изворникот на 22 December 2015. Посетено на 21 December 2015.
 12. „Neurath, C – De svenska riskkapitalisterna – 13055787“ (шведски). Norstedts.se. 30 November 2010. Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 13. „Carolina Neurath Jan Almgren – De svenska riskkapitalisterna“. Göteborgs-Posten (шведски). 19 September 2014. Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 14. Neurath, Carolina; Almgren, Jan (27 August 2014). De svenska riskkapitalisterna (шведски). ISBN 9789113057705. Посетено на 2 January 2015.
 15. „Kultursvepet 20/2“. Svenska Dagbladet (шведски). 20 February 2014. Архивирано од изворникот на 4 February 2015. Посетено на 22 December 2014.
 16. „(in Swedish)“. Архивирано од изворникот на 22 February 2016. Посетено на 23 February 2016.
 17. „(in Swedish)“. Архивирано од изворникот на 24 February 2016. Посетено на 23 February 2016.
 18. „Grävpris till SvD“. Svenska Dagbladet (шведски). 26 March 2011. Архивирано од изворникот на 22 July 2013. Посетено на 21 December 2014.
 19. „SvD trefaldigt nominerad till guldspade“. Svenska Dagbladet (шведски). 2 March 2012. Архивирано од изворникот на 4 February 2015. Посетено на 21 December 2014.
 20. „Storslam i Guldspadar för SvD“. Svenska Dagbladet (шведски). 24 March 2012. Архивирано од изворникот на 4 February 2015. Посетено на 21 December 2014.
 21. Ylva Edenhall (19 January 2012). „Årets supertalang“. Svenska Dagbladet (шведски). Архивирано од изворникот на 4 February 2015. Посетено на 21 December 2014.
 22. „Uppstickarna 2011: Topplistan 1–30“. Shortcut (шведски). Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 23. „Carolina Neurath berättar om räntekartan som kan sänka din boränta“. TV4 Play (шведски). Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 24. „Carolina Neurath i topp bland ekonomijournalister“ (шведски). Halvarsson.se. 19 June 2012. Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 25. „Carolina Neurath utsedd till årets powermama“. Svenska Dagbladet (шведски). 18 November 2014. Архивирано од изворникот на 21 November 2014. Посетено на 21 December 2014.
 26. „Carolina Neurath om att vara en av världens främsta grävande jorunalister – Nyhetsmorgon“ (шведски). tv4.se. Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 27. „Carolina Neurath får Wendelpriset“ (шведски). Medievärlden.se. Архивирано од изворникот на 21 November 2014. Посетено на 21 December 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]