Прејди на содржината

Капинова пеперуга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капинова пеперуга
Капинова пеперуга
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Lycaenidae
Род: Callophrys
Вид: C. rubi
Научен назив
Callophrys rubi
(Linnaeus, 1758)

Капиновата пеперуга (Callophrys rubi) е пеперуга од семејството Сивци од видот опашкари. Пеперугата ја има и во Македонија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

  • Callophrys rubi rubi
  • Callophrys rubi fervida Staudinger, 1901
  • Callophrys rubi borealis Krulikovsky, 1890
  • Callophrys rubi sibirica Heyne, [1895].[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Распонот на крилјата е од 26 до 30 мм.[2] Горната страна на крилјата се кафеави. Долните делови на крилјата се светлозелени со тенка бела лента. Гасениците се зелени со жолти ознаки по грбот.

Животен циклус[уреди | уреди извор]

Овие пеперуги може да се најдат кон крајот на март и летаат до јуни. Но понекогаш може да се видат и во јули и август.[2] Никогаш не се одмараат со расширени крилја, и така се камуфлирани поради зелената боја на долниот дел од крилјата.[3][4] Мажјаците покажуваат територијално однесување.[3]

Јајцата се полагаат единечно.[3] Ларвите се хранат со растенијата: Vaccinium myrtillus, Vaccinum uliginosum, Betula, Rubus idaeus, Vicia cracca, Trifolium medium, Calluna vulgaris, Frangula, Rhamnus, Ribes, Spiraea, Caragana, Chamaecytisus, Hedysarum, Genista, Trifolium и Hippophae rhamnoides.[1]

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Оваа пеперуга се храни со голем број на растенија и поради тоа може да се најде на многу различни места. Може да се најде во ливади, мочурливи места и шуми.[3] Пеперугата може да живее на надморска висина и до 2.300 метри.[2][4]

Распространетост[уреди | уреди извор]

Пеперутката се наоѓа во скоро цела Европа,[5] Северна Африка, Русија, Мала Азија и Сибир.[1] Во средоземните земји пеперугата се наоѓа покрај бреговите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Callophrys Billberg, 1820" at Markku Savela's Lepidoptera and Some Other Life Forms
  2. 2,0 2,1 2,2 „Butterfly Guide“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2020-03-06.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Learn About Butterflies“. Архивирано од изворникот на 2018-08-31. Посетено на 2020-03-06.
  4. 4,0 4,1 Eurobutterflies
  5. „Fauna europaea“. Архивирано од изворникот на 2015-09-08. Посетено на 2020-03-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]