Камчатка (река)

Координати: 56°14′N 162°30′E / 56.233° СГШ; 162.500° ИГД / 56.233; 162.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Камчатка
Местоположба
Физички особености
УстиеТихи Океан
Должина758 км
Особености на сливот
Карта на течението на реката Камчатка во рамките на истоимениот полуостров.

Камчатка (руски: Камчатка) — значајна река на полуостровот Камчатка во Далечниот Исток на Русија. Се влева во Камчатскиот Залив во Тихиот Океан. Во некои делови на коритото реката е пловна. Долга е 758 км, а сливот ѝ зафаќа површина од 55.900 км2. Средната надморска височина на сливот е 560 м, додека пак вкупниот пад (висинска разлика) од изворот до утоката изнесува 1.2000 м при среден наклон од 1,58 [1].

Во поречието се наоѓаат населените места Миљково, Кључи и пристанишното место Уст Камчатск. Во горното течение го носи името Езерска Камчатка (Озёрная Камчатка)[2].

Реката изобилува со лосос кои им даваат издршка на домородните Ителмени[3] и поддржуваат стопански и разоноден риболов.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бугаев В. Ф. (2007). Рыбы бассейна реки Камчатки (численность, промысел, проблемы) (PDF). Петропавловск-Камчатский: Камчатпресс. стр. 192. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-03-02. Посетено на 2018-10-05.
  2. Ресурсы поверхностных вод СССР: Гидрологическая изученность. Т. 20. Камчатка / под ред. В. Ч. Здановича. — Л.: Гидрометеоиздат, 1966. — 260 с.
  3. Карта 3.7 (Камчатка) од од збирката изготвена за Меѓународната програма за Северниот морски пат, Работен документ бр. 90, 1997 г. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

56°14′N 162°30′E / 56.233° СГШ; 162.500° ИГД / 56.233; 162.500