Прејди на содржината

Калтенленгсфелд

Координати: 50°39′0″N 10°12′0″E / 50.65000° СГШ; 10.20000° ИГД / 50.65000; 10.20000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калтенленгсфелд
Место во Калтенордхајм
Поглед на Калтенленгсфелд
Поглед на Калтенленгсфелд
Поглед на Калтенленгсфелд
Грб на Калтенленгсфелд
Калтенленгсфелд во рамките на Германија
Калтенленгсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 9,73 км2
Надм. височина 535 м
Население 416  (31 декември 2013)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036966
Портал www.kaltenlengsfeld.de
Местоположба на место Калтенленгсфелд во рамките на Калтенордхајм
Карта
Карта
Координати 50°39′0″N 10°12′0″E / 50.65000° СГШ; 10.20000° ИГД / 50.65000; 10.20000

Калтенленгсфелд (германски: Kaltenlengsfeld; ренски: Längsfd) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Калтенленгсфелд се наоѓа во тириншкиот дел на ридскиот масив Рен во странична долина на Фелда. Местото се наоѓа околу 18 километри северозападно од окружниот град Мајнинген.

Планини[уреди | уреди извор]

Највисока точка во местото е Хоен Рајн (Hohen Rain, 702,8 м.).[1]

Водотеци[уреди | уреди извор]

Повеќе потоци го образуваат Цигелбах, десна притока на Фелда.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Thüringer Landesvermessungsamt TK25 – Blatt 5326 Tann, Erfurt 1999, ISBN 3-86140-090-1