Калтенвестхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калтенвестхајм
Место во Калтенордхајм
Поглед на Калтенвестхајм
Поглед на Калтенвестхајм
Калтенвестхајм is located in Германија
Калтенвестхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Калтенордхајм
Основни податоци
Површина 19,43 км2
Надм. височина 500 м
Население 661  (31 декември 2017)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Местоположба на место Калтенвестхајм во рамките на Калтенордхајм
Карта
Координати 50°36′0″N 10°7′0″E / 50.60000° СГШ; 10.11667° ИГД / 50.60000; 10.11667Координати: 50°36′0″N 10°7′0″E / 50.60000° СГШ; 10.11667° ИГД / 50.60000; 10.11667

Калтенвестхајм (германски: Kaltenwestheim; ренски: Wääsde) — село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 е дел од градот Калтенордхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Калтенвестхајм се наоѓа во југозападниот дел на сојузната покраина Тирингија, непосредна на покраинската граница со Хесен.