Калофински ромски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калофински ромски јазик
kaalengo tšimb
Застапен воФинска, Шведска
Говорници10,000 во Финска (попис 2001)  [1]
1,600 во Шведска (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3rmf

Калофинскиот ромски јазикромски дијалект кој го зборуваат ромите познати како Фински Кале. Јазикот не потекнува од скандинавскоромските или англоромските дијалекти, туку тие дошле од Шкотска во Финска.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]