Северноромски дијалекти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северноромски дијалекти
Географска
распространетост:
Северна Европа, Источна Европа, Средна Европа
Класификација:индоевропски
Гранки:
Romany dialects Northern.svg

Северноромските дијалекти сочинуваат голема група ромски дијалекти кои се зборуваат во Себерна, Централна и Источна Европа.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Северноромските дијалекти се поделени на три главни групи: северни, централни и источни.

Поврзано[уреди | уреди извор]