Калвинкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калвинкел
Место во Финеланд
Црквата во Калвинкел
Црквата во Калвинкел
Калвинкел is located in Германија
Калвинкел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Финеланд
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 274 м
Население 358  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034465
Координати 51°13′0″N 11°28′59″E / 51.21667° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.21667; 11.48306Координати: 51°13′0″N 11°28′59″E / 51.21667° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.21667; 11.48306

Калвинкел (германски: Kahlwinkel) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Финеланд.