Казуар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касовар како домашно милениче за време на експедицијата на Сибог во Индонезија и Нова Гвинеја, 1899-1900 година

Казуар припаѓа на родот тркачи кој ги населува тропските шуми на Нова Гвинеја, Источните Мали Сунди, Малучките острови и североистокот на Австралија .[1] Постојат три современи видови. Најчестиот од нив, австралискиот казуар, е трет по височина и втор по тежина современ вид на птица, помал е само од ној и ему.

Казуарите се хранат воглавно со овошје, иако сите видови се сештојади и ќе земаат друга растителна храна, како што се фиданки и семе од трева, но исто така и габи, безрбетници и мали ’рбетници . Казуарите се многу внимателни во односот кон луѓето, но доколку бидат испровоцирани, тие можат да предизвикаат сериозни повреди на луѓето, вклучувајќи и смртни. Казуарот честопати бил прогласуван за најопасна птица во светот .[2]

Систематика и класификација[уреди | уреди извор]

Родот Casuarius го воспоставил францускиот научник Матирен Жак Брисо во 1760 година.[3] Типски вид е австралиски или јужен казуар ( Casuarius casuarius ).[4] Шведскиот природник Карл Лине го вклучил родот во шестото издание на својот Природен систем објавен во 1748 година [5] но го исклучил во важното десетто издание од 1758 година каде што тој го обедини касарот со нојот и големиот нанду.[6][7]

Слика Научно име Распростанетост
Casuarius casuarius јужен дел на Нова Гвинеја, североисточна Австралија и островот Ару, претежно во низините [1]
Casuarius bennetti Нова Гвинеја, Нова Британија и Јапен, воглавно на висорамнините
Casuarius unappendiculatus северниот и западниот дел на Нова Гвинеја и островот Јапен, воглавно во низините [8]
(Изумрени) † Casuarius lydekkeri Фосил од плеистоцен познат од Нов Јужен Велс [9] и Нова Гвинеја [10]

Однос со луѓето[уреди | уреди извор]

Некои општества од новогвинејските планини и висорамнини ги фаќаат младите казуари и ги одгледуваат како полупитома живина, за употреба во церемонијалните размени на подароци и како храна .[11] Тие се единствените автохтони австралиски животни кои луѓето делумно ги припитомиле пред доаѓањето на Европејците.[12]

Казуарите имаат репутација на опасни за луѓето и домашните животни. За време на Втората светска војна, американските и австралиските трупи стационирани во Нова Гвинеја биле предупредени да се чуваат од казуарите.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Clements, J. (2007)
 2. Mosbergen, Dominique (14. 4. 2019). 'World's Most Dangerous Bird' Kills 75-Year-Old Owner In Florida“. HuffPost. Посетено на 15. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. Brisson, Mathurin Jacques (1760). Ornithologie, ou, Méthode contenant la division des oiseaux en ordres, sections, genres, especes & leurs variétés. Volume 1. Paris: Jean-Baptiste Bauche. Vol. 1, p. 46, Vol. 5: p. 10, Plate 1 fig 2, Latin.
 4. Mayr, Ernst; Cottrell, G. William, уред. (1979). Check-list of Birds of the World. Volume 1 (2. изд.). Cambridge, Massachusetts: Museum of Comparative Zoology. стр. 7.
 5. Linnaeus, Carl (1748). Systema Naturae sistens regna tria naturæ, in classes et ordines, genera et species redacta tabulisque aeneis illustrata (Latin) (6. изд.). Stockholmiae (Stockholm): Godofr, Kiesewetteri. стр. 16, 27.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. Linnaeus, Carl (1758). Systema Naturæ per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis (Latin). Volume 1 (10. изд.). Holmiae (Stockholm): Laurentii Salvii. стр. 155.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. Allen, J.A. (1910). „Collation of Brisson's genera of birds with those of Linnaeus“. Bulletin of the American Museum of Natural History. 28: 317–335.
 8. Davies, S. J. J. F. (2002)
 9. Miller, Alden H. (19. 6. 1962). „The history and significance of the fossil Casuarius lydekkeri“ (PDF). 25 (10). The Australian Museum: 235-238. doi:10.3853/j.0067-1975.25.1962.662. Посетено на 20. 3. 2017. Наводот journal бара |journal= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 10. Rich, P. V.; Plane, Michael; Schroeder, Natalie (1988). „A pygmy cassowary (Casuarius lydekkeri) from late Pleistocene bog deposits at Pureni, Papua New Guinea“ (PDF). Journal of Australian Geology & Geophysics. 10: 377-389.
 11. Bulmer, Ralph (март 1967). „Why is the Cassowary Not a Bird? A Problem of Zoological Taxonomy Among the Karam of the New Guinea Highlands“. Man. 2 (1): 5–25. doi:10.2307/2798651. JSTOR 2798651.
 12. Bourke, R. Michael: History of agriculture in Papua New Guinea in Food and Agriculture in Papua New Guinea, ANU Press, 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]