Прејди на содржината

Иравади (река)

Координати: 15°51′19″N 95°14′27″E / 15.85528° СГШ; 95.24083° ИГД / 15.85528; 95.24083
Од Википедија — слободната енциклопедија
15°51′19″N 95°14′27″E / 15.85528° СГШ; 95.24083° ИГД / 15.85528; 95.24083
Иравади
Ајејарвади
Река
Иравади кај Сагаинг
Земја Бурма
Притоки
 - леви Чиндвин, Му
Градови Миткина, Мандалај, Бамо
Извор Мали[1]
 - координати 28°22′0″N 97°23′0″E / 28.36667° СГШ; 97.38333° ИГД / 28.36667; 97.38333
Спореден извор Н'Maj
 - координати 28°4′0″N 98°8′0″E / 28.06667° СГШ; 98.13333° ИГД / 28.06667; 98.13333
Влив на изворите
 - местоположба Дамфет, Качин (сојузна држава)
 - височина 147 м
 - координати 25°42′0″N 97°30′0″E / 25.70000° СГШ; 97.50000° ИГД / 25.70000; 97.50000
Утока Андаманско Море
 - местоположба Але-јва, Дивизија Ајејарвади, Burma
 - височина м
 - координати 15°51′19″N 95°14′27″E / 15.85528° СГШ; 95.24083° ИГД / 15.85528; 95.24083
Должина 2.170 км
Слив 413.710 км2
Истек
 - просечен 13.000 м3
 - максимален 32.600 м3
 - минимален 2.300 м3
Сливот на реката Иравади
Сливот на реката Иравади
Сливот на реката Иравади

Иравади — река која извира од водите на стопените ледници во источните Хималаи. Ирaвади тече кон југ и кај градот Мандалај се соединува со водите на Чиндвин. Во својот натамошен тек кривули низ сувите централни области во Мјанмар (Бурма), кои ги снабдува со вода за наводнување. Источно од планинската област Аракан Јома, Ирaвади тече низ тесна долина, образувајќи западно од Тајландскиот Залив триаголна делта. Градот Рангун се наоѓа на еден од многуте ракави на делтата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. James R Penn (2001) Rivers of the World. Santa Barbara, Calif. [u.a.] ABC-Clio ISBN 1-57607-042-5, ISBN 978-1-57607-042-0. Page 115 paragraph 2, retrieved July 16, 2009

Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!