Ина Иванова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ина Иванова
Роден(а)26 јуни 1986 (1986-06-26) (34 г.)
Варна, Бугарија
НационалностНовозеланѓанка and Бугарка
НародностБугарка
Познат(а) поНосител на титула за убавина
ЗвањеМис интернационал Нов Зеланд, 2010

Ина Иванова (родена на 26 јуни 1986 година) - носител на титули за убавина која официјално била крунисана за Мис на Нов Зеланд Интернационал 2010 на 19 јуни 2010 година.[1] Таа го претставувала Нов Зеланд на 50-тиот избор за убавина Мис Интернационал во Ченгду, Кина во ноември 2010 година.[2][3] Мис Интернешнл е една од четирите натпреварувања за Грен Слем во светот, а другите три се Мис Универзум, Мис на светот и Мис на Земјата.

Претходни титули (победи)[уреди | уреди извор]

На Мис Туи 2005, Иванова победила над 70 натпреварувачи за титулата, по што добила бројни учества на списанија.[4]

Мис универзитет Велингтон 2006.

Мис универзитет Нов Зеланд 2006. Таа го претставувала Нов Зеланд на Светскиот мис универзитет во Сеул, Кореја во 2006 година.

Мис на Хавајско тропски Нов Зеланд 2009 - Првопласирана и најдобра во вечерна облека.[5]

Во 2007 година била именувана во списанието Ралф Магазин на „200 најсекси жени на планетата“.

Награди и достигнувања
Претходник
Ронда Грент
Мис Нов Зеланд Интернационал
2010
Наследник
Клер Кирби

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://mwnz10.blogspot.com/2010/06/miss-international-new-zealand-2010.html Miss World New Zealand - Latest News, сабота, 19 јуни 2010
  2. http://www.missworld.co.nz/ Miss International New Zealand 2010
  3. http://www.grandslampageants.com/ Archived 2013-02-17 на WebCite, GRAND SLAM PAGEANT NEWS (јуни до јули 2010), Miss International New Zealand 2010.
  4. http://www.tui.co.nz/
  5. http://sites.google.com/site/misshawaiiantropicnewzealand/, Miss Hawaiian Tropic New Zealand, 8 November 2008, 1st Runner up & Best in Eveningwear - Ina Ivanova

Надворешни врски[уреди | уреди извор]