Израелски музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Израелски музеј
Israel museum, Jerusalem.jpg
Основан 1965
Место Ерусалим, Израел
Координати 31°46′20.56″ СГШ 35°12′16.28″ ИГД / 31.772379, 35.204524
Тип уметностр and Историја
Посетеност Повеќе од еден милион годишно (2011)[1]
Директор James S. Snyder
Мреж. место http://www.english.imjnet.org.il

Израелскиот музеј (хебрејски:מוזיאון ישראל, ירושלים‎, Muze'on Yisrael, Yerushalayim) е национален музеј на Израел. Се наоѓа во Гиват Рам, Ерусалим, блиску Кнесет, врховниот суд и еврејскиот универзитет. Бил изграден во 1965 година како израелски национален музеј.

Израелскиот музеј е една од најголемите институции во Израел и е еден од водечките во светот во поглед на археолошките музеи од другите земји.

Модел на Вториот храм[уреди | уреди извор]

Едно од последните дополнувања на музејот е моделот на Ерусалим од времето на Вториот храм. Моделот ја реконструира топографијата и архитектонскиот лик на градот пред 66, годината во која бил кренат гфолем бунт против Римската Империја, што довело до уништување на градот и храмот. Моделот, првично бил изработен врз основа на моделот „Света земја“, кој вклучува копија на Иродовиот храм, и сега е постојана карактеристика на просторот околу музејот, кој зафаќа површина од 20 ари и се граничи со Светилиштето на Книгата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]