Израелски музеј

Координати: 31°46′20.56″N 35°12′16.29″E / 31.7723778° СГШ; 35.2045250° ИГД / 31.7723778; 35.2045250
Од Википедија — слободната енциклопедија

31°46′20.56″N 35°12′16.29″E / 31.7723778° СГШ; 35.2045250° ИГД / 31.7723778; 35.2045250

Израелски музеј
Карта
Основан1965
МестоЕрусалим, Израел
Координати31°46′21″N 35°12′16″E / 31.772379° СГШ; 35.204524° ИГД / 31.772379; 35.204524
Типуметностр and Историја
ПосетеностПовеќе од еден милион годишно (2011)[1]
ДиректорJames S. Snyder
Мреж. местоhttp://www.english.imjnet.org.il

Израелскиот музеј (хебрејски:מוזיאון ישראל, ירושלים‎, Muze'on Yisrael, Yerushalayim) е национален музеј на Израел. Се наоѓа во Гиват Рам, Ерусалим, блиску Кнесет, врховниот суд и еврејскиот универзитет. Бил изграден во 1965 година како израелски национален музеј.

Израелскиот музеј е една од најголемите институции во Израел и е еден од водечките во светот во поглед на археолошките музеи од другите земји.

Модел на Вториот храм[уреди | уреди извор]

Едно од последните дополнувања на музејот е моделот на Ерусалим од времето на Вториот храм. Моделот ја реконструира топографијата и архитектонскиот лик на градот пред 66, годината во која бил кренат гфолем бунт против Римското Царство, што довело до уништување на градот и храмот. Моделот, првично бил изработен врз основа на моделот „Света земја“, кој вклучува копија на Иродовиот храм, и сега е постојана одлика на просторот околу музејот, кој зафаќа површина од 20 ари и се граничи со Светилиштето на Книгата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Israel Museum Welcomes One Millionth Visitor Since Inauguration of Renewed Campus“. The Israel Museum. August 21, 2011. Архивирано од изворникот на 2012-08-04. Посетено на April 13, 2012.
  2. „Model of Jerusalem from the late second Temple era“. Huliq News. Посетено на 6 мај 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]