Светилиште на Книгата

Координати: 31°46′24″N 35°12′10″E / 31.77333° СГШ; 35.20278° ИГД / 31.77333; 35.20278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Светилиште на Книгата
Карта

31°46′24″N 35°12′10″E / 31.77333° СГШ; 35.20278° ИГД / 31.77333; 35.20278

Светилиштето на Книгата е музеј кој се наоѓа во Ерусалим, Израел, поточно помеѓу израелскиот музеј и Гиват Рам во западен Ерусалим. Музејот бил изграден во 1965 година, а нејзината градба била спонзорирана од страна на унгарскиот емигрант Давид Самуел Готесман. Самата градба е бела со бело купе. Околу светилиштето се наоѓа кружен базен со фонтана, а на самиот влез се наоѓа голем црв ѕид.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]