Игор Родионов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Родиoнов
Rodinov at a Pentagon briefing while serving as Russian Minister of Defence
Роден1 декември 1936
Куракино Село, Пензенска област
Починал19 декември 2014
ДржаваСССР СССР,  Русија
РодСоветски Сојуа, Руски копнени сили
Служба1954-1996
ЧинГенерал на Армија
Заповедал соМинистер за одбрана на Русија
Закавкаски воен округ
40та Армија (Советски Сојуз)
Битки/војниСоветска војна во Авганистан
ОдликувањаОрден Црвено знаме
Орден Црвена ѕвезда(2)
Орден за заслуги кон Татковина во вооружените сили втора и трета класа
Друга дејностЧлен на руската Дума
Претседател на стручната унија на воените лица

Игор Николаевич Родионов (1 декември, 1936 година, Куракино Пензенска област - 19 декември 2014) е руски генерал и заменик во државната Дума. Родионов е познат како тврдокорен политичар, како и по неговата служба на чело на Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Политички функции
Претходник
Михаил Колесников
Министер за одбрана на Русија
1996-1997
Наследник
Игор Сергеев