Игор Сергеев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игор Димитриевич Сергеев
ID-Sergeyev-01.jpg
Роден 20 април 1938
СССР Веркиње, Украинска ССР, СССР
Починал 10 ноември 2006
Русија Москва, Русија
Држава Русија Russia
Род Копнени сили
Стратегиски ракетни сили
Чин Маршал на Руската Федерација

Игор Димитриевич Сергеев (руски: Игорь Дмитриевич Сергеев) (роден во Веркиње, Украинска ССР 20 април 1938 - починал Москва 10 ноември 2006) е поранешен министер за одбрана на Русија од 22 мај 1997 до 28 март 2001. Тој бил прв, а од 2011 и единствен Маршал на Руската Федерација.


Политички функции
Претходник
Игор Родионов
Министер за одбрана на Русија
1997-2001
Наследник
Сергеј Иванов