Игор Николовски (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа статија се однесува за фудбалерот. За војникот на АРМ и учесник во Воениот судир во 2001 година, видете Игор Николовски.

Игор Николовски
Лични податоци
Роден на 16 јули 1973.(1973-07-16)(50 г.)
Роден во Сирен, Франција
Висина 1.86 м
Позиција Одбранен играч
Младинска кариера
1982–1990 Работнички
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1992 Работнички
1993–1996 Вардар 58 (6)
1996–1998 Ројал Антверпен 58 (5)
1998–1999 Сакаријаспор 29 (3)
1999–2001 Трабзонспор 38 (0)
2001–2005 Лирс 59 (0)
Репрезентација
1995–2002 Македонија 42 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Игор Саша Николовски (роден на 16 јули 1973 година) ― француски-македонски поранешен професионален фудбалер кој играл како одбранбен играч.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Сирен, Франција,[1] Николовски го имал своето деби за репрезентацијата на Македонија во 1995 година и постигнал 42 натпревари и 2 гола.[2] Неговиот последен интернационалец бил квалификацискиот натпревар за Европското првенство во септември 2002 година против Лихтенштајн.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Igor Sasa Nikolovski at playerhistory.com
  2. „Macedonia - Record International Players“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation.
  3. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 27 јули 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]