Игор Милановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Игор Милановиќ (18 декември 1965) е српски професионален тренер во ватерполо и поранешен играч. Се смета за еден од најдобрите ватерполисти на сите времиња. Милановиќ имал славна професионална кариера која се протегала дваесет години.

Биографија[уреди | уреди извор]

Милановиќ е роден во Белград, Србија, СФР Југославија. За репрезентацијата на Југославија одиграл вкупно 349 натпревари и постигна 540 голови. Како играч освоил бројни трофеи: бил двократен олимписки златен медал, двапати победник на Светското првенство, победник на Европското првенство, двократен победник на Купот на ФИНА и трикратен победник на Евролигата. Тој ја добил честа да го носи државното знаме на СР Југославија на церемонијата на отворање на Летните олимписки игри 1996 година во Атланта, со што станал 18-ти ватерполист што е знаменосец на церемонијата на отворање и затворање на Олимпијадата.[1] На 13 мај 2006 година, тој беше примен во Меѓународната пливачка куќа на славните во Форт Лодердејл.

Во јуни 2009 година, Милановиќ бил именуван за главен тренер на Партизан Рајфајзен откако Дејан Удовиќ се повлекол од функцијата. Во 2011 година како главен тренер на Партизан Рајфајзен ја освои шампионската титула во Евролигата.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Како играч[уреди | уреди извор]

ВК Партизан
 • Државно првенство на Југославија (3): 1983–84, 1986–87, 1987–88
 • Национален куп на Југославија (4): 1981–82, 1984–85, 1986–87, 1987–88
 • Средоземен куп (1): 1989 година
Младост
 • Државно првенство на Југославија (1): 1989–90
 • ЛЕН Евролига (2): 1989–90, 1990–91
 • ЛЕН Суперкуп (1): 1990 година.
 • Средоземен куп (1): 1991 година
ВК Црвена Звезда
 • Државно првенство на Југославија (1): 1991–92
ЦН Каталуња
 • Дивизија на честа на Ватерполото (1): 1992–93
Ромите
 • Трофеј ЛЕН (1): 1993–94
ПВК Будва
 • Државно првенство на Србија и Црна Гора (1): 1993–94

Како тренер[уреди | уреди извор]

ВК Партизан
 • Државно првенство на Србија (3): 2009–10, 2010–11, 2011–12
 • Национален куп на Србија (3): 2009–10, 2010–11, 2011–12
 • ЛЕН Евролига (1): 2010–11
 • ЛЕН Суперкуп (1): 2011 година
 • Евроинтер лига (2): 2009–10, 2010–11
 • Куп на Том Ход (1): 2011 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Serbia and Montenegro. Olympics at Sport-Reference.com. Sports Reference LLC. Accessed 25 October 2011.