Иван Ткаченко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Ткаченко
Роден 9 ноември 1979(1979-11-09)
Јарослављ, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 31)
Јарослављ, Русија
Позиција крило
Shoots лева
Played for ХК Нефтехимик (RSL)
ХК Локомотив Јарослављ (RSL)/(KHL)
Драфт 98, 2002
Columbus Blue Jackets
Кариера 1999–2011
Иван Ткаченко
Медали
Men's ice hockey
Натпреварувач за  Русија
World Championships
Сребрен медал – второ место 2002 Sweden

Иван Ткаченко (роден на 9 ноември 1979 - 7 септември 2011) бил руски хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]