Прејди на содржината

Зулејха Сеидмамадова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зулејха Сеидмамадова
Зулејха Сеидмамадова
Изворно имеZüleyxa Seyidməmmədova
Роден22 март 1919
Баку, ДР Азербејџан
Починал1999
Баку, Азербејџан
ДржаваПредлошка:Советски Сојуз
Род Советски воздушни сили
Служба1941 — 1945
ЧинКапетан
Единица586-ти Воен воздушен полк
Битки/војниИсточен фронт во Втората светска војна
ОдликувањаОрден на Ленин
Орден на Црвеното знаме на трудот (2)
Орден на Патриотската војна 2 класа
Орден на Црвената ѕвезда
Орден на Значка на честа (2)

Зулејха Сеидмамадова (азерски: Züleyxa Seyidməmmədova; 22 март 1919 – 1999 година) била една од првите азербејџански женски пилоти и првата жена воен пилот на Азербејџан.[1]

Сеидмамадова е родена во Баку на 22 март 1919 година.[2] Таа добила дозвола за пилот во 1935 година, во авијатичарски клуб во нејзиниот роден град, а подоцна и на воздухопловна академија во Жуковски во близина на Москва. Таа била воен пилот во 586-тиот воен воздушен полк, еден од трите женски военовоздухопловен полкови основани од страна на Марина Раскова. Во текот на војната, таа се борела во над 40 воздушни битки и извела над 500 мисии со нејзиниот Јак-9.[3]

Сеидмамедова починала во Баку во 1999 година.

Почести[уреди | уреди извор]

  • Орден на Ленин
  • Орден на Црвеното знаме на трудот (2)
  • Орден на Патриотската војна во 2 класа
  • Орден на Црвената ѕвезда
  • Значка на Честа (2)

Видете [уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (Russian) The Proprietress of the Sky by I.Gadirova. Nash Vek. 7 May 2004. Retrieved 6 June 2007
  2. Züleyxa Seyidməmmədova. http://qadin.net/index.php?newsid=254
  3. Puchkov, Vladimir. „«Небесные сестры» Востока“. Moscow-Baku.ru (руски). Посетено на 2018-02-12.