Прејди на содржината

Знак за опасност на патот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за знакот „опасност на патот“.

Знакот за опасност на патот ― еден од сообраќајните знаци за опасност. Означува близина на делот на патот или место на патот на кое учесниците во сообраќајот им се заканува опасност за која не е предвиден посебен знак за опасност. Кон знакот треба да биде додадена дополнителна табла која ја објаснува опасноста што се заканува.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за транспорт и врски (8 октомври 2015). „2. Сообраќајни - 2.1 Знаци за опасност“. Правилник за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот. dejure.mk. Архивирано од изворникот 2022-04-14. Посетено на 14 април 2022.