Прејди на содржината

Знак за опасна нагорнина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за знакот „опасна нагорнина“.

Знакот за опасна нагорнина ― еден од сообраќајните знаци за опасност. Означува приближување кон опасна нагорнина ако разликата во висина претставува опасност која произлегува од тие услови. Случаите на нагорнини со различни наклони се изразуваат според тековната состојба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за транспорт и врски (8 октомври 2015). „2. Сообраќајни - 2.1 Знаци за опасност“. Правилник за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот. dejure.mk. Архивирано од изворникот 2022-04-14. Посетено на 14 април 2022.