Прејди на содржината

Знак за опасна надолнина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за знакот „опасна надолнина“.

Знакот за опасна надолнина ― еден од сообраќајните знаци за опасност. Означува приближување кон опасна надолнина ако разликата во висина претставува опасност која произлегува од тие услови. Случаите на надолнини со различни наклони се изразуваат според тековната состојба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за транспорт и врски (8 октомври 2015). „2. Сообраќајни - 2.1 Знаци за опасност“. Правилник за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот. dejure.mk. Архивирано од изворникот 2022-04-14. Посетено на 14 април 2022.