Прејди на содржината

Знаење (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Знење (Knowing)“
Официјален плакат
РежисерАлекс Пројас
ПродуцентТод Блек
Џејсон Блументал
Стив Тиш
СценаристРајан Даглас Пирсон (приказна; сценарио)
Главни улогиНиколас Кејџ
Роус Бјурн
Чендлер Кантербури
Жанрдрама
научна фантастика
МузикаМарко Белтрами
ДистрибутерSummit Entertainment
Премиера20 март 2009
Времетраење121мин.
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет121 мил. долари
Бруто заработка$150,570,721

Знаење (англиски: Knowing) е американски научна фантастикафилм од 2009 год. Алекс Пројас докажаниот холивудски режисер со египетско потекло беше избран за режисер на овој научно фантастичен акциски трилер. Сценариото го напиша Роберт Даглас Пирсон а како главен во глумечката екипа се појавува Николас Кејџ.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Режисерот нѐ враќа 50 години наназад, во 1958 година кога се случува еден чуден настан на свечената училишна церемонија. Учениците добиваат задача да нацртаат слики кои подоцна ќе бидат сместени во временска капсула. Но една мистериозна девојка наместо да црта, пишува бројки. По педесет години група ученици ја истражуваат содржината на капсулата, а листот со бројки завршува во рацете на младиот Калеб Костлер. Неговиот татко, професорот Џон Костлер само што ќе го погледне листот ќе сфати дека тоа е енкриптирана порака со датуми и координати на сите поголеми катастрофи кои се имаат случено во изминатите 50 години, како и предвидување за голема катастрофа која допрва ќе дојде. Џон тогаш ќе се обиде да ги предупреди властите, но тие не му веруваат. Така, тој решава самиот да преземе нешто бидејќи сосема е сигурен во вистинитоста на кодираната порака.

Глумечка екипа[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Николас Кејџ Проф. Џонатан Коестлер
Чендлер Кантербури Калеб Коестлер
Роси Бјурн Дијана Вејленд
Лара Робинсон Лусинда Ембри / Аби Вејленд
Надја Таунсенд Грејс Коестлер
Бен Менделсон Проф. Фил Бекмен

Филмски критики[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]