Златна куна

Од Википедија — слободната енциклопедија
European pine marten
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Семејство: Mustelidae
Род: Martes
Вид: M. martes
Научен назив
Martes martes
(Linnaeus, 1758)
European pine marten range
(green – native, red – introduced)
Должина на телото: 45-53 см Тежина: 0,8-1,6 кг Животен Век:10 години
Коска од куна

Златна куна (martes martes) е цицач од родот куни.

Распространетост и навики[уреди | уреди извор]

Живее во шумите , каде што многу вешто се искачува по дрвјата. Скока од едно на друго дрво ,дури и на растојание од 3,5 метри. Преку ден се крие во дупките од дрвјата, во старите гнезда на вервериците или на птиците. Излегува за да лови во приквечерина и доцна во ноќта. Златните куни, главно ловат верверици или птици. Но, јадат и инсекти, а наесен се сладат со овошки и со бобинки. Периодот за парање им е во јули и август. Женките ги носат своите малечки во утробата 236-274 дена, а потоа раѓаат 1-6 куни, обично во април или мај.

Должина на телото обично изнесува 45-53 см, а тежината достигнува до 0,8-1,6 кг.

Животниот век на златните куни е 10 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Herrero, J.; Kranz, A.; Skumatov, D.; Abramov, A.V.; Maran, T. & Monakhov, V.G. (2016). Martes martes. The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T12848A45199169. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T12848A45199169.en. Посетено на 11 January 2018.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)