Прејди на содржината

Златен делишес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Malus domestica „Златен делишес“
РодителиMalus domestica
Непознати родители, се претпоставува
„Golden Reinette“ × „Grimes Golden“
Сорта„Златен делишес“
Потеклоокруг Клеј, Западна Вирџинија, 1914

Златен делишес е сорта на јаболко со жолта боја. Овој вид не е сроден на јаболкото „Црвен делишес“.

Изглед и вкус[уреди | уреди извор]

Златниот Делишес е големо, жолто јаболко со изразена лупка и многу слатко по вкус. Подложно е на модрици и набирање, и затоа бара внимателно ракување и складирање. Овој вид е е посладок од зеленото јаболко и затоа се користи и за готвење.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа популарна сорта првобитно била наречена „Mullin's Yellow Seedling“ („Малиновиот жолт расад“) при нејзиното прво лансирање на пазарот во 1914 во округот Клеј, Западна Вирџинија (САД).

Сезона[уреди | уреди извор]

Се бере од есен до зима.