Златарица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златарица
Златарица
град
Поглед на црквата „Свети Никола“ во градот
Поглед на црквата „Свети Никола“ во градот
Златарица is located in Бугарија
Златарица
Златарица
Местоположба на Златарица во Бугарија
Координати: 43°3′0.31″N 25°53′32″E / 43.0500861° СГШ; 25.89222° ИГД / 43.0500861; 25.89222Координати: 43°3′0.31″N 25°53′32″E / 43.0500861° СГШ; 25.89222° ИГД / 43.0500861; 25.89222
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаЗлатарица
Управа
 • ГрадоначалникМихаил Ганев (БСП)
Површина
 • Вкупна49,557 км2 (19,134 ми2)
Надм. вис.&10000000000000102000000102 м
Население (2022)
 • Вкупно2.665
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5090
Повик. бр.+359 0615
Мреж. местоzlataritsa.bg

Златарица (бугарски: Златарица) — гратче во Северна Бугарија, административен центар на општината Златарица во Великотрновската Област. Има население од околу 2.665 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 15 километри југоисточно од регионалниот центар Велико Трново, 12 километри северно од градот Елена и околу 45 километри североисточно од градот Габрово. Се наоѓа на Предбалканот, во Старопланинскиот геоморфолошки регион, со надморска височина од околу 100 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата е основана во 14 век. Името на градот Златарица е поврзано со вадењето на златен песок од реката, која се нарекува Златаришка.

За време на султанот Мехмед IV (1648-1687), земјиштето на Златарица била меѓу оние кои останале вакаф на мајката на султанот (валиде ханум), од кои приходите биле наменети за одржување на светата џамија и училиштето во Усќудар.[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. history.elena.bg