Зесен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зесен
Место во Лицен
Грб на Зесен
Зесен is located in Германија
Зесен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Лицен
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 129 м
Население 226  (31 декември 2009)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06686
Повик. бр. 034444
Координати 51°13′N 12°6′E / 51.217° N; 12.100° E / 51.217; 12.100Координати: 51°13′N 12°6′E / 51.217° N; 12.100° E / 51.217; 12.100

Зесен (германски: Sössen) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Лицен.