Зендеја

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зендаја Мари Стоермер Колман (1 септември 1996 година)[1] [2] е американска актерка и пејачка. Позната како Зендаја, таа има добиено различни признанија, вклучувајки и две Еми награди и Златен глобус. Магазинот Тајм ја прогласи за една од 100-те највлијателни луѓе во советот во 2022 година.

Родена и израсната во Оукленд, Калифорнија, Зендаја ја започнала својата кариера како дете модел и резервна танчерка. Таа го имаше своето телевизиско деби како Роки Блу на Дизни каналот ситком Shake It Up (2010–2013) и глумеше како насловен лик во ситкомот на каналот KC Undercover (2015–2018). Нејзиното деби во долгометражениот филм пристигна во 2017 година со суперхеројскиот филм Spider-Man: Homecoming, а подоцна глумеше во неговите продолженија. Улогата на Зендаја како Ру Бенет, тинејџерка која e зависник од дрога, во тинејџерската драмска серија на HBO Euphoria (2019–денес) ја направи најмладата добитничка на Primetime Emmy Awards за извонредна главна женска улога во драмска серија, која таа ја освои двапати. Нејзините други филмски улоги ги вклучуваат мјузиклот „Најголемиот шоумен“ (2017), романтичната драма „Малколм и Мари“ (2021 година) и научно-фантастичниот Дина (2021 година).

Покрај нејзината актерска кариера, Зендаја се впушти и во музиката. Во 2011 година, таа ги издаде сингловите „Swag It Out“ и „Watch Me“,а вториот во соработка со Бела Торн. Таа потпиша со Холивуд Рекордс во 2012 година. Нејзиниот истоимен деби студиски албум (2013) беше издаден со умерен успех. Водичот на синглот на албумот, „Replay“, стигна до топ 40 на американската Билборд Хот 100 листа. Најголемиот рекламски успех на Зендаја како музичар дојде со нејзината соработка со Зак Ефрон, „ Препишувај ги ѕвездите “, од саундтракот за „Најголемиот шоумен“ во 2017 година. Синглот стигна во првите 20 на неколку рекордни топ листи и има добиено мулти-платинумски попуст на глобално ниво. Зендаја исто така има напишано и изведено неколку песни за Еуфорија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Зендаја е родена на 1 септември 1996 година, во Оукленд, Калифорнија, од Клер Стоермер[3] и Казембе Ајаму Колман[4] Нејзиниот татко е Афроамериканец, со нигериско потекло; нејзината мајка има германско и шкотско потекло.[5] [6][4] Зендаја, чие име произлегува од Шона името Тендаи (што значи „да се заблагодари“[7]), има пет постари браќа и сестри. Учела во основното училиште Фрутвејл, каде што нејзината мајка предавала две децении.[3] На шестгодишна возраст, таа и двајца пријатели од училиштето извеле претстава таму за месецот на црната историја.[8] На 8-годишна возраст, Зендаја се приклучила на хип-хоп танцовата група наречена Future Shock Oakland и беше член три години. Таа исто така има поминато две години танцувајќи хула со Академијата за хавајски уметности.[9] [10] Зендаја пораснала како изведувач во блискиот калифорниски Шекспир театар во Оринда, Калифорнија, каде што нејзината мајка работела летна работа како куќен менаџер. Зендаја им помагала на патроните на своите седишта, продавала билети за собирање средства и конечно била инспирирана да се занимава со глума на театарските претстави.[11][12]

Зендаја се приклучила во Училиштето за уметност во Оукленд и, додека сè уште била студент, добила неколку улоги во театри во околината. Во игротеката Беркли, таа ја играла малата Ти Муне во Еднаш на овој остров, а во продукцијата на TheaterWorks во Пало Алто, таа играла лик првично напишан како маж, Џо, во Керолин или Промена.[13][12] Разгледувајќи го последното, Кит Крејтман од Сан Матео Дејли Журнал го нарече настапот на 11-годишната Зендаја „чисто задоволство“. [14] Студирала на програмата на конзерваториумот CalShakes и на Американскиот конзерваториум театар.[15][16]

Нејзините сценски заслуги вклучуваат изведби во неколку драми на Вилијам Шекспир. Таа ја играше Лејди Ана во Ричард Трети, Селија во Како ви е арно, така и зела дел во продукцијата на Дванаесеттата ноќ.[17] Во 2015 година, додека се занимавала со актерска кариера, дипломирала од средното училиште Оук Парк.[18]

Кариера[уреди | уреди извор]

2009–2016: Рана кариера со Дизни[уреди | уреди извор]

Зендаја ја започна својата кариера работејќи како моден модел. Таа била прикажана во реклама за играчки. Таа, исто така, се појавила како резервна танчерка во реклама со ѕвездата на Дизни, Селена Гомес. Во 2009 година, таа била истакнат изведувач во музичко видео, а во ноември 2009 година, учествувала на аудиција за улога во ситкомот на Дизни Shake It Up (под наслов Dance Dance Chicago во тоа време). За нејзината аудиција, таа ја извела песната на Мајкл ЏексонОстави ме сам“. Била избрана да ја игра улогата Роки Блу.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Phares, Heather. „Zendaya Biography“. AllMusic. Архивирано од изворникот на October 1, 2016. Посетено на June 8, 2016.
 2. Празен навод (help)
 3. 3,0 3,1 „Oakland's Zendaya earns her first Emmy nomination for role in 'Euphoria'. Oakland, California: KGO-TV. July 28, 2020. Архивирано од изворникот на January 22, 2021. Посетено на December 31, 2020. 'This is my home,' said Zendaya about her trip to Oakland. 'I was born and raised here...'
 4. 4,0 4,1 . Canada. Наводот magazine бара |magazine= (help); Отсутно или празно |title= (help); |access-date= бара |url= (help)
 5. Devoe, Noelle (June 10, 2015). „Watch Zendaya Trace Her Roots in This Inspiring New Video“. Seventeen (англиски). Архивирано од изворникот на April 17, 2023. Посетено на April 18, 2023.
 6. Takeda, Allison (June 9, 2015). „Zendaya Gets to the Heart of Her Family Tree for Immigrant Heritage Month“. Us Weekly. Архивирано од изворникот на July 1, 2016. Посетено на July 9, 2020.
 7. „Who and what Bay Area celebs are named after“. San Francisco Chronicle. November 2, 2018. Архивирано од изворникот на June 18, 2019. Посетено на June 18, 2019.
 8. Field, Genevieve (February 6, 2016). „The Unstoppable Zendaya“. Glamour. Архивирано од изворникот на August 3, 2017. Посетено на August 2, 2017. In the summers she accompanied her mom to her [mom's] second job as a house manager for the California Shakespeare Theater.
 9. . 
 10. „Zendaya Signs First-Ever Book Deal with Disney Publishing Worldwide“. Business Wire. May 13, 2013. Архивирано од изворникот на August 28, 2021. Посетено на February 7, 2021.
 11. Wimbley, Jessica (March 31, 2013). "Dancing with the Stars": Zendaya Tops Competition at age 16“. San Diego Entertainer Magazine. Архивирано од изворникот на August 3, 2017. Посетено на August 2, 2017.
 12. 12,0 12,1 Schwartz, Heather E. (2014). Zendaya: Capturing the Stage, Screen, and Modeling Scene. Lerner Publications. стр. 9–11. ISBN 978-1-4677-3673-2. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 13. „Oakland School for the Arts – OSA Creates from Home Spring 20'. Oakland School for the Arts. Архивирано од изворникот на February 7, 2021. Посетено на February 7, 2021.
 14. Kreitman, Keith (April 8, 2008). 'Caroline, Or Change' an impressive work“. San Mateo Daily Journal. Архивирано од изворникот на July 13, 2021. Посетено на July 13, 2021.
 15. „Zendaya News & Biography“. Empire (magazine). Архивирано од изворникот на February 24, 2021. Посетено на March 11, 2021.
 16. „American Conservatory Theater Announces Retirement of Craig Slaight, Young Conservatory Director of 29 Years“. BroadwayWorld. December 8, 2016. Архивирано од изворникот на July 24, 2018. Посетено на March 11, 2021.
 17. „About Zendaya“. Zendaya.com. Архивирано од изворникот на March 19, 2011. Посетено на February 9, 2011.
 18. „Zendaya Coleman, Gabby Douglas graduate from Oak Park High School“. ABC7 Los Angeles. June 12, 2015. Архивирано од изворникот на June 16, 2015. Посетено на March 11, 2021.