Leave Me Alone

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Leave me alone“
Сингл од Мајкл Џексон
од албумот Bad
Издаден февруари 13 1989 (1989-02-13)
(Не е издаден во САД)
Текстописец Мајкл Џексон
Формат CD сингл
Снимен 1987
Жанр Фанк
Продуцент Квинси Џонс
Хронологија на синглови на Мајкл Џексон
Smooth Criminal "Leave Me Alone" "Streetwalker" (Специјално издание)

„Leave Me Alone“ е осмиот сингл на Мајкл Џексон од албумот Bad, издаден во 1989 година. Песната се наоѓа само на CD верзијата и никогаш не е издаден како сингл во САД. Песната доживеа голем успех во Велика Британија и го зазеде 44 место на списокот на најпродавани во Британија 1989. Песната се појавува во еден дел од филмот на Џексон Мунвокер. „Leave me alone“ е повторно издадена во 2006 година. Песната не е изведена ни на еден концерт од Џексон.