Зворничко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зворничко Езеро
ПодрачјеМали Зворник, Мачвански Округ
Координати44°21′50″ N; 19°07′08″ E / 44.364° СГШ; 19.119° ИГД / 44.364; 19.119Координати: 44°21′50″ N; 19°07′08″ E / 44.364° СГШ; 19.119° ИГД / 44.364; 19.119
Видвештачко езеро
Сливни земјиБосна и Херцеговина и Србија
Најг. должина25 kм (82,000 ст) км
Најг. ширина3 kм (9,800 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
8,1 km2 (3,1 ми) км2
Прос. длабочина8 м (26 ст) м
Најг. длабочина39 м (128 ст) м
Зафатнина90 hm3 (73,000 acre•ft) км3
Надм. височина140 м (460 ст) м

Зворничко Езеро (српски: Зворничко језеро) е вештачко езеро кое се наоѓа во Република Српска, Босна и Херцеговина и Србија. Езерото е погранично езеро и е на текот на реката Дрина.

Географија[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на Зворничкото Езеро е 8.1 километар квадратен, и има капацитет од 90.000.000 м3 вода. Најдлабоката точна на езерото е 39 метри, а просечната длабочина изнесува од 5 до 8 метри. Езерото е долго 25 км, со најмала широчина од 200 метри и најголема широчина од 3 км. Зворничкото Езеро се наоѓа на надморска височина од 140 метри. Езерото наоѓа во регионот на Зворник и Мали Зворник, по текот на реката Дрина до вливот на приоката Велика Река во општина Мали Зворник.

Акумулацијата е изградена во 1955 година. Поради тлото, 50% од басенот на езерото е ерозивно и поради поголемиот број притоки и потоци, како и самата ерозија, денес има повеќе островчиња и полуостровчиња.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поглед од Република Српска[уреди | уреди извор]

Полглед од Србија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мала енциклопедија Просвета (3. изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. Отсутно или празно |title= (help)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.

Поврзано[уреди | уреди извор]