Зардкух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зардкух
زردكوه بختياري
Врвот Колунчин во јуни
Највисока точка
Надм. вис.4.200 м [1]
Истакнатост2.095 м [1]
Заведена какоултра
Име
Друго имеزردكوه بختياري
ПреводЖолта Планина (персиски)
Географија
Зардкух на карта

Карта

Матичен венецЗагрос

Зардкух или „Зардкухе Бахтијари“ (персиски: زردكوه بختياري, Жолта Планина) — планина во средишниот дел на венецот Загрос во Иран.

Планината е сместена во покраината Чахар Махал и Бахтијари, и од неа извираат реките Карун и Зајанде. Има мали ледници поради релативно високото количество на атмосферски врнежи. Ова се единствените ледници во суптропскиот појас вон Хималаите и Андите[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Иран: 54 планински врвови со истакнатост од барем 1.500 метри“ — Peaklist. Висината на планината во голема мера се разликува во различните извори на информации. На пример, Peakbagger вели дека е висока 4.548 м, со истакнатост од 2.443 м. посет. 29 април 2012 г
  2. Ледници во Иран (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]