Карун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карун
کارون‎
Река
Карун во Ахваз
Земја Иран
Покраини Чахар Махал и Бахтијари, Хузестан
Градови Шуштар, Ахваз, Хоремшехр
Извор Зардкух
 - место Загрос, Хузестан
Утока Шат ел-Араб (Арвандруд)
 - местоположба Хоремшехр
 - височина м
Должина 950 км
Слив 65.230 км2
Истек во Ахваз
 - просечен 575 м3
 - максимален 2.995 м3 [1]
 - минимален 26 м3 [1]

Карун (персиски: کارون‎) — најполноводна и единствена пловна река во Иран. Долга 720 км и извира во плаинната Зардкух во венецот Загрос. По течението ѝ се приклучуваат повеќе притоки како Дез и Кухранг, пред да помине низ Ахваз, главен град на покраината Хузестан.

По Ахваз, течението продолжува кон Персискиот Залив, подвојувајќи се во две растоки во делтата: Бахманшир и Хафар што му се приклучува на Шат ел-Араб (пер. Арвандруд) и се влева во Персискиот Залив. Меѓу двата ракава е сместе важниот остров Абадан. Хафар го дели пристанишниот град Хоремшехр од островот.

Реката е спомената во Библијата под името „Фисон“[2] — една од четирите реки на Еденската градина (Рајот). Другите три се Тигар, Еуфрат и Керхе („Улај“[3] или „Гихон“). Во времето на Македонското Царство, реката се нарекувала Паситигар, што е веројатно етмолошки врзана со библиското име Фисон. Средновековното (и денешно) име Карун доаѓа од „Кухранг“, која денес се однесува на една од поважните притоки на реката.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Karun River at Ahvaz“. River Discharge Database. Center for Sustainability and the Global Environment. 1965–1984. Посетено на 2010-03-15.CS1-одржување: датумски формат (link)
  2. Битие 2:11 Архивирано на 11 март 2016 г. — Македонска Библија
  3. Даниел 8:2 Архивирано на 11 март 2016 г. — Македонска Библија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]