Прејди на содржината

Жоашен де Беле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жоашен де Беле
Роден/а1522
Лире, Франција
Починат/а1 јануари 1560
Париз, Франција
Занимањеписател
ДржавјанствоФранцузин

Жоашен де Беле (француски: Joachim du Bellay, роден во 1522 во Лире - починал на 1 јануари 1560 во Париз) — француски поет и критичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Жоашен де Беле е роден во благородничко семејство во западна Франција. Тој студирал право во Поатје и Париз. Во 1549 година ги објавил првите сонети инспирирани од Петрарка. Во тоа време Жоашен де Беле се вклучил во активностите на Плејадата, литературна група, застапени за создавање на модерна литература на француски јазик. Во 1553 година тој заминал за Рим со својот братучед Жан де Беле, кардинал и познат дипломат. По враќањето во Франција во 1558 година објавил две збирки поезија, исполнети со меланхолија и горчлива иронија.

Почина во почетокот на 1560 година.

Дела[уреди | уреди извор]

  • La Défense et illustration de la langue française“ (1549)
  • Olive“ (1549)
  • Antiquités de Rome“ (1558)
  • Regrets“ (1558)