Железо-дефициентна анемија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Железо-дефициентна анемија
Црвени крвни клетки
СпецијалностХематологија
СимптомиЧувство на замор, слабост, недостиг на здив, конфузија, бледило[1]
КомпликацииСрцева слабост, аритмија, зачестени инфекции[2]
ПричинителиДефициенција на железо[3]
Дијагностички методКрвна анализа[4]
ТретманПромени во исхраната, лекови, хирургија[3]
ЛековиСуплементи на железо, витамин C, трансфузија на крв[5]
Честота1.48 милијарди (2015)[6]
Смртни случаи54,200 (2015)[7]

Железо-дефициентна анемија или сидеропенична анемија се јавува поради недостиг на железо во организмот. Како резултат на тој недостиг се нарушува создавањето на хемоглобинот.

Симптомите кои ги предизвикува се: замор, слабост, омалаксаност, бледило на кожата, вртоглавици, главоболки и др.

Железо-дефициентната анемија вообичаено е предизвикана од губиток на крв, намален внес на железо преку исхраната или намалена апсорпција на железото во дигестивниот тракт.

Во 2015 година околу 1.48 милијарда луѓе имале железо-дефициентна анемија.[6] Недоволен внес на железо преку исхраната се смета дека е причинител на приближно половина од случаите.[8] Жените и малите деца се најчесто погодени.[3] Во 2015, анемијата поради дефицит на железо резултирала со околу 54,000 смртни случаи – што е намалување во споредба со 213,000 смртни случаи во 1990 година.[7][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име EBM2013.
  2. „What Are the Signs and Symptoms of Iron-Deficiency Anemia?“. NHLBI. 26 March 2014. Архивирано од изворникот 5 July 2017. Посетено на 17 July 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NIH2014Def.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NIH2014Diag.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NIH2014Tx.
  6. 6,0 6,1 Vos T, Allen C, Arora M, Barber RM, Bhutta ZA, Brown A, и др. (GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence Collaborators) (October 2016). „Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMC 5055577. PMID 27733282.
  7. 7,0 7,1 Wang H, Naghavi M, Allen C, Barber RM, Bhutta ZA, Carter A, и др. (GBD 2015 Mortality and Causes of Death Collaborators) (October 2016). „Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1459–1544. doi:10.1016/s0140-6736(16)31012-1. PMC 5388903. PMID 27733281.
  8. Combs, Gerald F. (2012). The Vitamins. Academic Press. стр. 477. ISBN 9780123819802.
  9. Naghavi M, Wang H, Lozano R, Davis A, Liang X, Zhou M, и др. (GBD 2013 Mortality and Causes of Death Collaborators) (January 2015). „Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013“. Lancet. 385 (9963): 117–71. doi:10.1016/S0140-6736(14)61682-2. PMC 4340604. PMID 25530442.
Класификација
П · Р · П
Надворешни извори