Железна Руда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Железна Руда
Град
Železná Ruda, Ostrý, Svaroh, Jezerní hora a Špičák z ptačího pohledu.JPG
Знаме на Железна Руда
Знаме
Грб на Железна Руда
Грб
ДржаваЧешка Република
РегионП’лзењски
Делови
Површина
 • Вкупна79,79 км2 (3,081 ми2)
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (2015-01-01)
 • Вкупно1.745
 • Густина0,22/км2 (0,57/ми2)
Мреж. местоhttps://www.zelezna-ruda.cz/

Железни Руда (чешки: Železná Ruda, германски: Markt Eisenstein) — град во П’лзењскиот Крај на Чешка. Се наоѓа на планините Шумава, близу до границата со Баварија и германскиот град Баериш Ајзенштајн. Тој е еден од важните спортски и туристички центри на планините Шумава. Германското име на градот потекнува од средниот век, кога било пазар. Неговото германско население било протерано по 1945 година.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Железни Руда, лежејќи на див планински терен на надморска височина помеѓу 710 и 1.214 метри, е опкружен со густи зимзелени дрва. Неговата клима е студена и умереноконтинентална со умерено ладни, долги зими и ладни лета. Просечна температура во јули е 15.1 °C (59.2 °F) и просечната температура јануари е −4.2 °C (24.4 °F). Просечна годишна температура е 5.7 °C (42.3 °F) и има околу 967 мм врнежи.

Места на интерес[уреди | уреди извор]

Природни[уреди | уреди извор]

Градот е опкружен со шуми и зелени планини. Постојат многу популарни туристички места, како што се езерата Черне и Чертово Езеро и врв Шпичак (1.202 м).

Историски[уреди | уреди извор]

Историски места вклучуваат црквата Пана Марија (со купола од источен стил), катедралата на Света Барбора (светец на рудари) и Патот на Крстот. Локалниот музеј и информативен центар се наоѓаат во куќа, која во минатото била дом на добро познато семејство на производители на стакло. Има изложба на традиционално стакло, документи и фотографии во врска со историјата, достапна во текот на целата година.

Технички[уреди | уреди извор]

Најдолгиот тунел за воз (1.747 m) во Чешка оди под врвот Шпичак.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Локалната економија е многу зависна од туризмот затоа што Шелезни Руда е еден од најпопуларните скијачки центри на Шумава, како и почетна точка за многу патувања со пешачење од обете страни на границата. Градот, исто така, се стекна со репутација како жариште за проституција уште од Велшката револуција.[1][2][3]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на железничката линија што води од П’лзењ и Клатови до граничната станица кај Баериш Ајзенштајн, по име Железни Руда-Алжбетин во Чешка. Оваа станица е поделена со националната граница помеѓу Чешката Република и Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]