Жан Сери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жан Сери
Лични податоци
Роден на 19 јули 1991(1991-07-19)(32 г.)
Роден во Гран-Береби, Брег на Слон. Коска
Држава Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Хал Сити Хал Сити
Број 24
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2012 АСЕК Мимозас АСЕК Мимозас 16 (1)
2012-2013 Порто Б Порто Б 19 (1)
2013-2015 Пасош де Фереира Пасош де Фереира 54 (2)
2015-2018 Ница Ница 103 (12)
2018-2022 Фулам Фулам 65 (2)
2019-2020Галатасарај Галатасарај 27 (2)
2021Бордо Бордо 12 (0)
2022- Хал Сити Хал Сити 62 (1)
Репрезентација
2015- Брег на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 45 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Жан Мишел Сери (роден на 19 јули 1991 во Гран-Береби) — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска, играч од средниот ред на Хал Сити и репрезентацијата на Брег на Слоновата Коска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]