Ехидна (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скулптура на Ехидна

Ехидна (грч. Έχιδνα) во старогрчката митологија е име на ќерката на морските божества Форкиј и Кето или Геја и Тартар.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Ехидна била полужена - полузмија. Ехидна заедно со стоглавото суштество Тифон родила многу деца кои биле изроди.

Нејзини потомци биле:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Замаровски 1985, стр. 81.