Форкиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Форкије

Форкије (грчки: Phorkys; латински: Phorcys) во старогрчката митологија е морски бог, син на богот на морските длабочини Понт и божицата земја Геја.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Форкије бил заштитник на сите морски чудовишта и чувар на морето, а со својата жена Кето имал јмногу потомци, и тоа сите чудовишта:
Три Граји, три Горгони, змајот Ладон, нимфата Тооса.

Форкије, покрај жената Кето, со која имал седам ќерки и еден син, со Кратеидата, божицата на морските силини, ја имал ќерката Скила, страшно морско чудовиште кое имало дванаесет раце и дванаесет нозе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Замаровски 1985, стр. 109.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Замаровски, Војтех (1985). Јунаци античких митова: Лексикон грчке и римске митологије. Загреб.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]