Химера (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Химера (грчки: Χίμαιρα) - суштество од старогрчката митологија, составено од делови на неколку различни животни, кое исфрлало оган од устата, а живеело во Ликија, Мала Азија.

Химерата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Химерата се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

  • „Химера“ - песна на српскиот поет Јован Дучиќ.[1]
  • „Секој има своја химера“- песна во проза на францускиот поет Шарл Бодлер.[2]
  • „Химера“ (Chimaera) - песна на американската група „Бед релиџн“ (Bad Religion) од 1992 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Дучић, Сабрана дела II, Песме љубави и смрти. Београд: Народна просвета (без дата), стр. 10-11.
  2. Charles Baudelaire, Spleen Pariza. Zgreb: Mladost, 1952, стр. 19-20.
  3. YouTube, Bad Religion - Chimaera ( With Lyrics ) (пристапено на 13.1.2017)