Ефероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ефероде
Место во Фреден
Црква во Ефероде
Црква во Ефероде
Црква во Ефероде
Грб на Ефероде
Ефероде во рамките на Германија
Ефероде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Фреден
Основни податоци
Површина 6,1 км2
Надм. височина 188 м
Население 463  (31 декември 2015)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31085
Повик. бр. 05184
Портал www.everode.de
Координати 51°57′0″N 9°54′0″E / 51.95000° СГШ; 9.90000° ИГД / 51.95000; 9.90000Координати: 51°57′0″N 9°54′0″E / 51.95000° СГШ; 9.90000° ИГД / 51.95000; 9.90000

Ефероде (германски: Everode) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Фреден.