Еревански дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Распространетоста на ереванскиот дијалект според Класификација на ерменските дијалекти, 1909

Еревански дијалект (ерменски: Երևանի բարբառYerevani barbař) е дијалект на ерменскиот јазик кој се зборува во и околу Ереван. Класичните ерменски (Grabar) зборови сочинуваат значителен дел од ереванскиот дијалект. Во текот на историјата, овој дијалект бил под влијание на неколку јазици, особено руски и персиски и заемните зборови имаат значително присуство во тоа денес. Тој е најраспространет ерменски дијалект денес.[1]

Историски, тоа бил познат како Араратиан дијалект (Արարատյան բարբառ), што се однесуваат на Араратската рамнина каде што , главно, се зборува. Во 19 век, направени се напори да се создаде модерен литературен ерменски јазик. Во 1841, истакнатиот ерменски писател Хачатур Абовијан го завршил својот роман Рани на Ерменија, кој пак е напишан на еревански дијалект. Важноста на овој дијалект се зголемила во 1918 година, кога Ереван станал престолнина на првата Ерменска република. За време на Советскиот период (1920-1991), Источниот ерменски јазик и ереванскиот дијалект биле во голема мера под влијание на доминантниот руски јазик, и до крајот на 1980 година русификацијата ја сметале за штетна за иднината на ерменскиот.[2]

Денес, ереванскиот дијалект, кој е основа на разговорниот ерменски[3][4] се зборува од најмалку 1 милион луѓе кои живеат во Ереван. Покрај тоа, речиси сите дијалекти во Република Ерменија, нагорно Карабах Република и Грузија (Самцхе-Џавахетија) се под влијание од на ереванскиот дијалект преку образовниот систем. Повеќето од последните ерменски имигранти, кои мигрирале во странски земји од доцните 1980-ти, зборувале на еревански  дијалект.[5]

Историски[уреди | уреди извор]

Хачатур Абовијан е основач на модерниот источноерменски литературен јазик

Конверзија 'е' да 'на', 'че' да 'чи'[уреди | уреди извор]

Фонетика[уреди | уреди извор]

На јеревански дијалект изговорот е сличен на оној на Класичната ерменски.[6]

Тој има три степени на согласници:[6]

բ [b] պ [p] փ [pʰ]
դ [d] տ [t] թ [tʰ]
գ [ɡ] կ [k] ք [kʰ]
ձ [dz] ծ [ts] ց [tsʰ]
ջ [dʒ] ճ [tʃ] չ [tʃʰ]

Лексикон[уреди | уреди извор]

Од 1828, кога Ереван бил опколен од страна на руските сили, источноерменскиот забележал голем прилив на руски зборови во разговорниот ерменски.[7] Денес, „некои ерменски зборови никогаш не се слушаат во разговорниот ерменски, туку руските еквиваленти се користи наместо нив“.[8] Руските зборови најчесто се изговара како тие што се во  Русија, но со акцент на последниот слог како во ерменскиот.[9]

Позначајни русизми во дијалектот се:

 • sok (сок) се користи почесто и за 'моркови' од ерменски hyut' (հյութ)[10]
 • apel'sin (апельсин) се користи повеќе од ерменски narinj (նարինջ) за 'портокалова'[10]
 • piva (пиво) се користи повеќе од ерменски garejur (գարեջուր) за "пиво'[10]
 • marshutka (մարշուտկա) 'минибус" од marshrutka (маршрутка)[8]
 • svetafor (светофор) за "семафорите'[8]
 • salfetka 'салфетка" од "салфетка'[10]
 • klubnika (клубника) јагода, иако во последниве години yelak (ելակ) се користи почесто[10]
 • bomzh (Без Определённого Места Жительства, БОМЖ) за 'бездомници'
 • диван (диван) за 'каучот, троседот'
 • документот (мент) понижувачко термин за "полицаец'
 • chay (чай) за 'чај'
 • план (план) за "марихуана'
 • stalovi (столовая) за 'трпезарија'
 • vabshe (вообще) за 'генерално'
 • vilka (вилка) за 'вилушка', се користи заедно со ерменски patarak'agh (պատառաքաղ) и персиски čangāl (چنگال)
Персискиот

Со векови, сегашната територија на Република Ерменија, била дел од персиската империја. Од 18 век до 1828, Еривиан Канате го окупирал градот Ереван и околните области. Како резултат на долгата персиска контрола, денес персиски зборови се уште имаат значително присуство во двата книжевни и колоквијалниот јазици.

 • բարակ barak (тесен, тенка) од باریک barik'
 • խիյար khiyar (краставица) од خیار khiar
 • շիշ šiš (шише) од شیشه šišeh (стакло)
 • չաղ čağ (масти) од چاق čağ
 • քյաչալ к'yačal (наскоро) од کچل к'ačal
 • հայաթ hayat' (двор) од حیاط hayat'
 • դորդջար dordjar (Четири тркала) од dhord тегла (четири-два во табла)[8]
 • քուչա к'ucha (двор) од كوچه kucheh (улица)
Други

Други јазици исто така имаат влијание врз зборувањето ерменски. Подолу се некои странски зборови, кои најчесто се користат во Ереван.

збор значење оригинален збор значење јазик
արաղ arağ водка عرق ʿáraq пот арапски и водка е често користена
բոզ boz курва ბოზი bozi курва грузиски
զիբիլ zibil ѓумре, смет زبل zibl отпад, ѓубре арапски
ղզիկ ğzik феминизирано момче, кукавица qız [ɡɯz] девојче азерски
մերսի mersi благодарам merci [mɛʁ.si][8] благодарам француски донесен во Ерменија од ерменски повратници 1946-1948[11]
միտինգ [mitinɡ] демонстрација[12] meeting состанок, собир, митинг англиски преку руски 'митинг'
չենջ [tʃʰɛndʒ] менувачница[8] change промена англиски
ջեբ ĵeb џеб جيب jayb џеб арапски
սաղ sağ цело, сето, живо sağ десно, живо азерски/ турски
քեշ փող [kʰɛʃ pʰɔʁ] пари cash пари англиски од 2000-те

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Baghdassarian-Tapaltsian, S. H. (1971). Արարատյան և Բայազետի բարբառների փոխհարաբերությունները [Relationship between Araratian and Bayazet dialects]. Patma-Banasirakan Handes (ерменски). Yerevan: Armenian National Academy of Sciences (4): 217–234. Посетено на 16 March 2013.
 2. Ammon, Ulrich; Dittmar, Norbert; Mattheier, Klaus J. (2006). Sociolinguistics: an international handbook of the science of language and society. Berlin: Walter de Gruyter GmbH & Co. KG. стр. 1900–1901. ISBN 978-3-11-018418-1.
 3. Aldosari, Ali (2007). Middle East, western Asia, and northern Africa. Tarrytown, NY: Marshall Cavendish. стр. 769. ISBN 9780761475712.
 4. Dana, Léo Paul (2011). World Encyclopedia of Entrepreneurship. Cheltenham: Edward Elgar Publishing. стр. 199. ISBN 9781849808453.
 5. Samkian, Artineh (2007). Constructing Identities, Perceiving Lives: Armenian High School Students' Perceptions of Identity and Education. Los Angeles: University of California. стр. 126. ISBN 9780549482574.
 6. 6,0 6,1 Adjarian 1909.
 7. Concise Encyclopedia of Languages of the World. Amsterdam, Netherlands: Elsevier. 2009. стр. 70. ISBN 9780080877754.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 Holding 2011.
 9. Dum-Tragut, Jasmine (2009). Armenian: Modern Eastern Armenian. Amsterdam: John Benjamins Publishing. стр. 28. ISBN 9789027238146. Loan words and personal names from Russian are also often pronounced with "Russian-like reduced vowels" in a colloquial Armenian (but with "Armenian" stress on last syllable).
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 Petrosian 2006.
 11. Isahakyan, Avik (25 January 2011). Մեր "ախպարները" [Our 'brothers'] (ерменски). Aravot. Посетено на 24 December 2012.
 12. Atabaki, Touraj; Mehendale, Sanjyot (2004). Central Asia and the Caucasus: Transnationalism and Diaspora. London: Routledge. стр. 137. ISBN 9780203495827. In Armenian the demonstrations were called "mitings" (meetings).

Поврзано[уреди | уреди извор]